2017 Muscle Beach Fall Classic

return to competitions page


Men's Physique

MASTER PHYSIQUE
1 Corey Knapp
2 Ryan Gwartney
3 Chris Tyszka
4 Tim Rehill

PHYSIQUE A
1 Corey Knapp OVERALL WINNER
2 Rayleigh Rivero
3 Julian Ramsuchit
4 Christopher Estrada

PHYSIQUE B
1 Elijah Bullen
2 Vittorio Gennaro
3 Jason Selin
4 Ryan Gwartney

PHYSIQUE C
1 Edmond Wilson
2 Arturo Acorda
3 Jack Isop
4 Marco Gennaro
5 Matthew Dixon
6 Sayed Madi
7 Marco Palladino
8 Nathan Wellicome

PHYSIQUE D
1 Damian Black
2 Eric Hurford
3 Jason Scott
4 Chad Goodman
5 Nathan Hunt
6 Chris Tyszka
7 Jason Davis
8 Gabriel Gauthier
9 Angelo Miranda
10 Anthony Cayetano
11 Devin Weintz
12 Baron Swainson
13 Rogan Burrows
14 Chandra Singh
15 Aaron Pickunyk
16 Tim Rehill

FITNESS TALL
1 Becky Lower

BIKINI

MASTERS
1 Sara Clark
2 Nadeane Maloney
3 Angela Benoit
4 Shelley Oleksi
5 Shannon Reschke
6 Amanda Dowdell
7 Jamie Anderson
8 Shavon Smith
9 Meghan Perry
10 Denise Pelzmann
11 Christine Kasturi

BIKINI A
1 Loan Pham
2 Alicia Hansen
3 Viviana Nieto
4 Kate Puim

BIKINI B
1 Madison Hopper
2 Christine Zajac
3 Shavon Smith

BIKINI C
1 Tasha Rode OVERALL WINNER
2 Audrey Lafleur
3 Stacy Pottie
4 Tecia Gartner
5 Sara Clark
6 Sydney Robertson
7 Amanda Dowdell
8 Nicki Murray
9 Meghan Perry
10 Denise Pelzmann

BIKINI D
1 Chelsea Alyward
2 Jasmine Ratcliffe
3 Nadeane Maloney
4 Austenn Northcott
5 Raedean Seymour
6 Magdalena Grabowska
7 Marlys Wilson
8 Amber Reid
9 Jenaya Niessen
10 Shauna MacDonald
DNF Jessie Degen DNF

BIKINI E
1 Fiona Kashmer
2 Shelley Oleksi
3 Shannon Reschke
4 Lauren Rivett
5 Hillary Jennings

BIKINI F
1 Felicia Saiville
2 Shannon Sword
3 Erin Anderson
4 Lucie Foster

WOMEN'S FIGURE

FIGURE MASTERS 45+
1 Beverley Jones

FIGURE MASTERS 35-44
1 Leticia Rodriguez
2 Nicole Ferguson
3 Amanda Murphy
4 Carol Klassen
5 Mariya Akulova
6 Angela Gauthier
7 Kathleen Rivest-Muir

FIGURE A
1 Amanda Murphy 45+
2 Mariya Akulova

FIGURE B
1 Beverley Jones
2 Carol Klassen
3 Trudy Rigler
4 Sabrina McCarthy

FIGURE C
1 Lori Sheen OVERALL WINNER
2 Jessica Smit
3 Nicole Ferguson
4 Shania Kappel
5 Serena Sullivan
6 Kathleen Rivest-Muir

FIGURE D
1 Leticia Rodriguez
2 Laura Gustafson
6 Jenna Vold
4 Lynsay McMullan
5 Angela Gauthier

WOMEN'S BODYBUILDING

MASTER 45+
1 Cindy Sommer

HEAVYWEIGHT
1 Cindy Sommer

MEN'S BODYBUILDING

JUNIOR
1 George Ferguson

MASTER 40-49
1 Sheng Tao Mao
2 Jason Spears
3 Brendon Pyne
4 Chad Rider
5 Gerry Meryk

LIGHTWEIGHT
1 Jason Spears
2 Benedick Cornel

MIDDLEWEIGHT
1 Jayce Olsen
2 Frederic Quefelec
3 John Oakley
4 Ryan Dass
5 Spencer Jensen
6 Nicholas Frattin

LIGHT HEAVYWEIGHT
1 Izak Winnicki
2 Valentin Kostenko
3 Gerry Merrick
4 Derek Clermont
5 Simon Taylor

HEAVYWEIGHT
1 Kyle Edge OVERALL WINNER
2 Skylar Swyers
3 Brendon Pyne
4 Mike Keeler
5 Chad Rider

WOMEN'S PHYSIQUE

MASTERS
1 Arla Bergstrom
2 Stephanie Janes
3 Denise Reinhart

PHYSIQUE A
1 Denise Reinhart

PHYSIQUE B
1 Susan Gerth OVERALL WINNER
2 Arla Bergstrom
3 Stephanie Janes

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

CLASSIC PHYSIQUE A
1 Mitchell Chipman
2 Simran Sandhu
3 Dimitri Viljoen
4 Alberto Leon Cevallos

CLASSIC PHYSIQUE B
1 Alexander Desjardins
2 Ahmad Etball
3 Dustin Amado

CLASSIC PHYSIQUE C
1 Mason Macdonald OVERALL WINNER
2 Jay Hubbard
3 Andrew Beaumont
4 Mike Ryan
5 Michal Romaowski
6 Tyler Hallet
7 Brandon Johnson
8 Mariusz Stachowiak
9 Derek Vanden Beukel
10 Brent Baker
return to competitions page