2013 Southern Alberta Championships

return to competitions page


Women's Bodybuilding

Grandmasters Women*
1. Sylvia Kiel
2. Penny Farley
*Top 5 qualify for CBBF Nationals

Masters Women*
1 Lynne Loiselle
2 Brandy Schroeder
3 Teresa Neil
4 Denise Garnick
5 Carla Boekestyn
6 Patricia Hurlburt
7 Nicole McLeod
8 Jo Tichkowsky
9 Raeleen Tichkowsky
10 Tammy Fontaine
11 Kim MacDonald
*Top 5 qualify for CBBF Nationals

Lightweight Women*
1 Raeleen Tichkowsky
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Middleweight Women*
1 Sylvia Kiel
2 Kim MacDonald
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Heavyweight Women*
1 Ceejay Byam (OVERALL WINNER)
2 Penny Farley
3 Carla Boekestyn
4 Denise Garnick
5 Patricia Hurlburt
6 Jo Tichkowsky
7 Tammy Fontaine
*Top 5 qualify for ABBA Provincials


FIGURE

Masters 45+
1 Julie Friesen
2 Pam Turcato
3 Carolin Pang
4 Alison Forezli

Tier 1 Short*
1 Julie Friesen
2 Joanne Wolters
3 Pam Turcato
4 Kattie Schlamp
5 Andrea Halvorson
6 Salina Rose
7 Jennifer Hawkey
8 Nakita Kautzman
9 Robin Schwartz
10 Cristin Beatch
11 Jamie Glazier
12 Stephanie Belisle
13 Jennifer Whyte
14 Alison Forezli
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Tier 1 Medium*
1 Jessica Mercereau (OVERALL WINNER)
2 Sariah Brasnett
3 Stephanie Gramlich
4 Staci Ericksson
5 Sarah Parker
6 Alex Ann Mulner
7 Morgan Laurin
8 Trisha D’Agnone
9 Olivia Howells
DNF Mandy Flynn
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Tier 1 Tall*
1 Leanne MacDonald
2 Megan Taylor
3 Rachel Niven
4 Carolin Pang
5 Jaime Gomes
6 Melissa Rogers
7 Asha Berjian
8 Teresa Ottenbreit
9 Michelle McClintock
10 Amber Leavitt
*Top 5 qualify for ABBA Provincials


BIKINI

Masters 35+
1 Lila Tighe-Phillips
2 Rebecca Thompson
3 Karen MacSwain
4 Jaime Anderson
5 Katie Bainbridge
6 Valaine Vienneau
7 Shannon Rost
8 Catherine Watson
*Top 5 qualify for CBBF Nationals

Tier 1 Short*
1 Raylene Bretecher (OVERALL WINNER)
2 Katrina Marshall
3 Josee Roshuk
4 Tara Kaip
5 Brianne Perron
6 Semone Ell
7 Ashley Nicole
8 Natashia Kautzman
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Tier 1 Medium*
1 Krystal Chin
2 Shawna Jaffray
3 Melissa Hammer
4 Jessica Rose
5 Mimi Frank
6 Kristin Malkin
7 Jaime Anderson
8 Alisha Faircloth
9 Brandy Stabner
10 Valaine Vienneau
11 Layne McRorie
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Tier 1 Medium-Tall*
1 Nicole Nickoriuk
2 Anessa Norman
3 Danielle Dempster
4 Sabrina McAllister
5 Kylee Beazley
6 Brittany Latouche
7 Morgan Jakubowski
8 Sierra Steinback
9 Nicole Mills
10 Ashley Webb
11 Anita Kawa
12 Samantha Cooper
13 Alexia Shore
14 Jessica Antonsen
15 Danielle Graham
16 Megan Crant
DNF Ashley Goddard
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Tier 1 Tall
1 Kim Meroniuk
2 Mandy Jarvis
3 Lila Tighe-Phillips
4 Rachel McConachy
5 Aase Deveaux
6 Lisa Johannesson
7 Amber McAlorum
8 Kristie Stauth
9 Jennifer Muhlbach
10 Stephanie Judd
11 Rachel Vinet
12 Oriane Fosen
13 Olivia Whitaker
14 Amanda Steen
15 Cindy Martensson
16 Lonita Wilton
17 Lindsay Edwards
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Men's Bodybuilding

Grandmaster Men*
1 Darrien Masse
2 Harvey Lentz
3 Fred Hefter
*Top 5 qualify for CBBF Nationals

Masters Men*
1 Rob Friss
2 Lloyd White
3 Bernie Boyes
4 David Stokes
5 Gary Piper
6 Trent Larson
7 Bob Button
8 Mitch Gour
9 Dan Belisle
10 Ed Cymbaluk
11 Dan Bourassa
12 Dennis Friesen
13 Olakunle Akinyode
*Top 5 qualify for CBBF Nationals

Bantamweight Men*
1 Calvin Quach
2 Ahmed Khiljie
3 Brett Webster
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Lightweight Men*
1 Ulises Amador
2 Jeremy Abraham
3 Daniel Belisle
4 Arta Rafie
5 Olakunle Akinyode
6 Chris Burchnall
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Middleweight Men*
1 Fahim Salehi (OVERALL WINNER)
2 Shane Ball
3 Alex Strbac
4 Darrien Masse
5 Fernando Borrayo
6 Bob Button
7 Randy Mason
8 James Hayworth
9 Harvey Lentz
10 Dan Bourassa
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Light Heavyweight Men*
1 Kyle Steever
2 James Kloepper
3 Bernie Boyes
4 Derek Veregen
5 Troy Bramer
6 Daniel Yoner
7 Gary Piper
8 Brennan Johnson
9 Cody Berreth
10 Clinton Bretecher
11 Aaron Morawetz
12 Shane Voessopel
DNF Mitch Gour
*Top 5 qualify for ABBA Provincials

Heavyweight Men*
1 Shane Garner
2 Andrew Muir
3 Brent Tiessen
4 Artem Baranovskiy
5 Brendon Pyne
6 Dylan Svederus
7 Ed Cymbaluk
*Top 5 qualify for ABBA Provincials