2012 Northern Alberta Bodybuilding, Fitness & Figure Championships

return to competitions page


June 9, 2012
Location: Shoctor Theater
Edmonton, AB

Bikini overall: Amanda Johnston
Masters' Bikini Overall: Tabatha Kirkegaard
Figure Overall: Tamen Stuve
Women's Bodybuilding Overall: Alana McLeod
Men's Bodybuilding Overall: Chris McAllister


Women's Bodybuilding

Women's Masters*
1. Angela Dupuis
2. Kyla Schamahorn
3. Darla Graham
4. Christine Bogle
5. Tara Jensen
6. Tammy Fontaine
7. Kimberly Narayan
8. Kathy Turner
* Top 5 qualify for Nationals

Women's Grandmasters*
1. Leidia Siffledeen
2. Claudette Laurin
3. Penny Farley
4. Danni McKenzie
* Top 5 qualify for Nationals

Women's Lightweight*
1. Leidia Siffledeen
2. Claudette Laurin
3. Christine Bogle
4. Aaron Duclos
* Top 5 qualify for Provincials

Women's Middleweight*
1. Angela Dupuis
2. Kimberly Narayan
* Top 5 qualify for Provincials

Women's Heavyweight*
1. Alana McLeod
2. Darla Graham
3. Tara Jensen
4. Tammy Fontaine
5. Danni McKenzie
6. Kathy Turner
* Top 5 qualify for Provincials


Women's Figure

Masters' Figure 45+*
1. Lorna Shanks
2. Tana Donald
3. Kathy Golka
4. Darlene Demchuk
5. Anita Kozlowski
* Top 5 qualify for Nationals

Figure Short*
1. Naomi Sachs
2. Jackie Ramjohn
3. Dana Williams
4. Lorna Shanks
5. Tana Donald
6. Colette Szpytma
7. Julie Walsh
8. Erica Rantucci
9. Kathy Golka
10. Tabatha McCaffrey
10. Kendra Treichel
10. Candace Cerny
10. Sandie Babuin
10. Trish Griep
10. Angele Plourde
10. Janis Brunke
* Top 5 qualify for Provincials

Figure Medium*
1. Hailey Ginn
2. Katlin Greening
3. Kristine Rustand
4. Ashley Valliere
5. Tracy Holmes
6. Laura McPherson
7. Savanna Legacy
8. Phoebe Schnelli
* Top 5 qualify for Provincials

Figure Tall*
1. Tamen Stuve
2. Jessica Benedict-Lee
3. Jamey Marrese
4. Jodi Madsen
5. Joanne Burt
6. Jayelle Warken
7. Angela Das
8. Sarah Frank
9. Shelly Reddy
* Top 5 qualify for Provincials


Women's Bikini

Masters' Bikini Short*
1. Lisa Parker
2. Erin O'Krancy
* Top 5 qualify for Nationals

Masters' Bikini Tall*
1. Tabatha Kirkegaard
2. Kristine Carr
3. Shannon Gallagher
4. Jane Douziech
5. Racheal Maurer
* Top 5 qualify for Nationals

Bikini Short*
1. Amanda Johnston
2. Jordan Fjellner
3. Ciara Cruz
4. Christie Long
5. Erin O'Krancy
6. Britny Kondratiuk
7. Natasha Frost
8. Ann Rouette
9. Analiese Mulder
10. Crystal Verenka
10. Alyssa Leger
10. Lesley Roh
10. Leah Heron
* Top 5 qualify for Provincials

Bikini Medium*
1. Aman Takhar
2. Candace Bradbury
3. Jordyn Scheelar
4. Tiffany Peterson
5. Kristine Carr
6. Vanessa Vidic
7. Shannon Gallagher
8. Laura Dublanko
* Top 5 qualify for Provincials

Bikini Tall*
1. Caitlyn Pyke
2. Kyrstyn Morrison
3. Rebecca Thompson
4. Ashley Guild
5. Melissa Kiehn
6. Karen Broda
7. Tabatha Kirkegaard
8. Dana Robinson
9. Abby McKercher
10. Tanya Woloschuk
10. Racheal Maurer
* Top 5 qualify for provincials


Men's Bodybuilding

Junior Men's*
1. Dylan Eckes
2. Amin Iqbal
3. Brett Moore
4. Gerald Kerr
5. Trevor Kouritzin
6. Wyatt Langille
7. Aaron Davey
*Top 5 qualify for Nationals

Masters' Men's*
1. Juan Nitti
2. Ray Jewan
3. Trent Larson
4. David Stokes
5. Allan Robichaud
6. Eugene Seguin
7. Harvey Lentz
8. Patrick Graham
9. Matt Klassen
*Top 5 qualify for Nationals

Grandmasters' Men's*
1. Jean Charbonneau
2. Edward Bader
3. Frank Laucher
4. Darien Masse
5. Fred Hefter
DNF Michael Shannon
*Top 5 qualify for Nationals

Men's Bantamweight*
1. Matt Klassen
* Top 5 qualify for Provincials

Men's Lightweight*
1. Jason Moore
2. Edmund Hayford
3. Michael Yong
4. Jeff Chin
*Top 5 qualify for Provincials

Men's Middleweight*
1. Chris McAllister
2. Marco Macedo
3. Mike Coughlin
4. Kyle Steever
5. Chris Durette
6. Trent Larson
7. Scott Manning
8. Jean Charbonneau
9. Edward Bader
10. Amin Iqbal
10. Shawn McMillan
10. Andy Pilgrim
10. Chris Hanson
10. Walter Gayagay
10. Matthew Ambrosie
10. Harvey Lentz
Withdrew Michael Shannon
* Top 5 qualify for Provincials

Men's Lightheavyweight*
1. Juan Nitti
2. Andrew Beaumont
3. Lucas Adamson
4. Vince Wiese
5. Ryan Quinn
6. Brad Heinrichs
7. Mitch Gour
8. Aaron Frank
9. Pat Kinney
10. Ross Pentland
10. Jason Beauchamp
10. Allan Robichaud
*Top 5 qualify for Provincials

Men's Heavyweight*
1. Jeff Morin
2. Eric Ginn
3. Colin Halvorsen
4. Brad Epp
5. Eugene Seguin
6. Jeff Dennis
7. Angelo Addante
8. Taylor Smith
9. Patrick Graham
* Top 5 qualify for Provincials