2012 Muscle Beach Fall Classic

return to competitions page


Women's Figure

Masters' (top 5 qualify for Nationals)
1. Sandra Parker (has a lifetime bye to Nationals)
2. Patricia Westin
3. Leah Roubekas
4. Kim MacLean
5. Janice Klatt
6. Lisa Niziolek
7. Shanaz Iyer
8. Sandy Laurie
9. Suzanne Allred
10. Lorelie O’Brien
11. Jennifer Hawkey
12. Alex Ann Mulner
13. Julie Hodge
14. Anna Gignac
15. Catherine Larue
15. Jeeanie Peters
15. Gail Gee
15. Catherine Hepburn
15. Donna Courage
15. Carolyn Bourque

Tier 1 Figure Short (top 5 qualify for Provincials)
1. Rae Lynn Riddell (OVERALL Winner has Lifetime Bye to Provincials)
2. Ardella Ridley
3. Emily Pinard
4. Jennifer Helboe
5. Janice Klatt
6. Jennifer Hawkey
7. Lisa Niziolek
8. Carla Moritz
9. Leanne Bandy
10. Katherine Norwood
11. Sarah Baker
12. Karla Fawcett
13. Sereena Gayton
14. Kerri Nichols
15. Catherine Blackey
15. Anna Gignac
15. Donna Courage
15. Jillian Mutchler
15. Jordan May

Tier 1 Figure Medium (top 5 qualify for Provincials)
1. Sandra Parker (has lifetime bye to Provincials)
2. Kim MacLean
3. Patricia Westin
4. Leah Roubekas
5. Shanaz Iyer
6. Suzanne Allred
7. Lorelei O'Brien
8. Laura McPherson
9. Brooklyn Harrington
10. Alex Ann Mulner
11. Cindy From
12. Yanik Shea
13. Laura Nattestad

Tier 1 Figure Tall (top 5 qualify for Provincials)
1. Robyn Askew (Has lifetime bye to Provincials)
2. Jillian Smith
3. Chantel DeBoer
4. Chantal Corbett
5. Richelle Hedrich
6. Eleanor Stephens
7. Angela Wiens
8. Leah D'Abadie
9. Julie Hodge
10. Catherine Larue
11. Sydney Droppo
12. Kirsten Findlay
13. Gina Kehoe
14. Samantha Bingham
15. Jackie Lee


Women's Fitness

1. Julie Walsh (Lifetime bye to Nationals)


Women's Physique (top 5 qualify for Nationals)

1. Nicole Berube (Has a lifetime bye to Nationals)
2. Leanne Schmidt
3. Lisa Glazebrook
4. Emma-Lee Callicott


Women's Bodybuilding

Masters' (top 5 qualify for Nationals)
1. Claudette Laurin (Has Lifetime Bye to Nationals)
2. Sandra Fenske
3. Danni MacKenzie

Lightweight (top 5 qualify for Provincials)
1. Claudette Laurin (OVERALL Winner has lifetime bye to Provincials)
2. Sandra Fenske

Heavyweight
1. Danni MacKenzie (Has lifetime bye to Provincials)


Women's Bikini

Short (top 5 qualify for Provincials)
1. Marissa Rodriguez (Has lifetime bye to Provincials)
2. Natasha Frost
3. Naeema Hudda
4. Logan Klatt
5. Linsay Sunderland
6. Jesse Lapointe
7. Whitney Urlacher
8. Larissa Wack
9. Roxanne Caines

Medium (top 5 qualify for Provincials)
1. Shelagh Paton (Has lifetime bye to Provincials)
2. Sophia Gabriel
3. Mindy Alton
4. Ann Rouette
5. Ashleigh MacDonald
6. Jaymilyn Lewchuck
7. Kristy Lynn
8. Elena Kyle
9. Felicia Harfman
10. Taylin Fergusson
11. Semone Ell
12. Reese Miranda
13. Britny Kondratiuk
14. Gloria Mohninger
15. Debbie George
15. Brooke Lazor
15. Mimi Frank
15. Celeste Bremault
15. Meghann Tiegs

Medium-Tall (top 5 qualify for Provincials)
1. Kristina Dancevic (OVERALL Winner has lifetime bye to Provincials)
2. Danielle Vaughan
3. Janice Eno
4. Jacqueline Groleau
5. Samantha Shiels
6. Melissa Feenstra
7. Ashley Valliere
8. Misty Allen
9. Lisa Nykiforuk
10. Sarah Willis
11. Ashley Guild
12. Melissa Hammer
13. Dorothy Keith
14. Jenny Le
15. Serena Westad
15. Katherine Springer
15. Hilary Palmer
15. Amy Howden
15. Breanne Major
15. Nicole Mullett
15. Laura Gingera
15. Siera Torontow
15. Michelle Lawton

Tall (top 5 qualify for Provincials)
1. Emilie Fleury (Has lifetime bye to Provincials)
2. Alison Abbink
3. Ashley Merriman
4. Chantal Jensen
5. Melissa Morris
6. Melanie Kennett
7. Alissa Ross
8. Leah Gardin
9. Jensyn Matthews
10. Leslie Ostafichuk
11. Kylee Kennedy-Hunter
12. Joleen Bertsch
13. Stephanie Thomas
14. Carolyn Jones
15. Tiffany Harrison
15. Melanie Toth
15. Katryna Fermaniuk
15. Whitney Lobreau
15. Breanne Kent
Men's Bodybuilding

Juniors (top 5 qualify for Nationals)
1. Darrian Curial
2. Jessie Mulligan
3. Alexander Gourlay
4. Nathan Couet
5. Joel Rampersaud
6. John Borges

Masters' (top 5 qualify for Nationals)
1. Lee Hannam (Has Lifetime bye to Nationals)
2. Cory Comeau
3. Shayne Brydon
4. Claude Royer
5. Eugene Seguin
6. Jerry Fetting
7. Brian Sztym

Bantamweight (top 5 qualify for Provincials)
1. Derrick St. Pierre (Has lifetime bye to Provincials)

Lightweight (top 5 qualify for Provincials)
1. Luigi Primiani (Has lifetime bye to Provincials)
2. Jessie Mulligan
3. Ben Laverock
4. Christopher Young
5. Joshua McMullen

Middleweight (top 5 qualify for Provincials)
1. Lee Hannam (Has lifetime bye to Provincials)
2. Andrew Wood
3. Keith Clement
4. Man Keen Yeung
5. Cory Bubuick
6. Rafael Guzman
7. Guiseppe Sestito
8. Jayson Kutzner
9. Michael Tardiff
10. Nathan Zacharias
11. Brian Sztym

Light Heavyweight (top 5 qualify for Provincials)
1. Mike Boyle (Has lifetime bye to Provincials)
2. Forrest Gavins
3. Andrew Smikles
4. Travis Green
5. Claude Royer
6. Darrian Curial
7. Said Navid Adab
8. Brant Dunn
9. Brad Heinrichs
10. Kelsey Rigler
11. Eugene Seguin
12. Aaron Frank

Heavyweight (top 5 qualify for Provincials)
1. Jeff Surette (OVERALL WINNER has lifetime bye to Provincials)
2. Pete Vander Veen


Men's Physique (top 5 qualify for Provincials)

1. Sean Sapera (Has Lifetime bye to Nationals)
2. Julian Colley
3. Evan Trevors
4. Allison Chapman
5. Chad Ryckman
6. Robert Agarand
7. Adam Hawryliw
8. Michael Dietrich
9. Jeremy Lavigne
10. Tamer Douglas
11. David Seward
12. Ross Pentland
13. Leland Herrmann
14. Jesse Schubrink
15. Gerry Elegado Jr.
15. Derek Shannon
15. Matthew MacPhee
15. Shane Lindsay