2012 Donna and Brian Logue Provincial Bodybuilding Competition

return to competitions page


Women's Figure

Tier 2 Figure Short
1. Lorna Shanks
2. Dana Williams
3. Heather Polard
Top 5 qualify for Nationals

Tier 2 Figure Medium
1. Naomi Sachs
2. Rhonda Collins
3. Amanda Austin
4. Jody Johanson
5. Michelle Forgeron
6. Joanne Sime
7. Jacqueline Ramjohn
Top 5 qualify for Nationals

Tier 2 Figure Medium-Tall
1. Sonia Bell
2. Hailey Ginn
3. Kristine Rustand
4. Kandal Leonard
5. Dawn Livesey
6. Rachel Spirig
7. Jill Cleland
8. Katlin Greening
9. Sheila Cadman
10. Erin Edghill
10. Sariah Brasnett
10. Tracy Holmes
10. Staci Erickson
Top 5 qualify for Nationals

Tier 2 Figure Tall
1. Meagan Boyer – OVERALL WINNER
2. Tamen Stuve
3. Meagan Bostock
4. Kathy Horricks
5. Jessica Benedict-Lee
6. Jacqueline Montain
7. Jodi Madson
8. Jamey Marrese
9. Joanna Duperron
10. Tracey Rice
10. Michelle Ness-Munro
Top 5 qualify for Nationals


Women's Bodybuilding

Women's Light Bodybuilding
1. Liza Miranda
2. Lily Churchill
3. Claudette Laurin
4. Brandy Schroeder
5. Becky Gour
6. Teresa Neil
7. Kyla Schamahorn
8. Shauna Matyas
Top 5 qualify for Nationals

Women's Middleweight Bodybuilding
1. Amanda Lau
2. Julie Laprise-Patterson
Top 5 qualify for Nationals

Women's Heavyweight
1. Angela Sedgwick – OVERALL WINNER
2. Dusty Sage
3. Denise Knorr
4. Carly Smart
5. Cindy Pearson
6. Tara Jensen
Top 5 qualify for Nationals


Women's Bikini

Tier 2 Bikini Short
1. Amanda Johnston – OVERALL WINNER
2. Breanne Hensman
3. Ginger Andrews
4. Stephanie Sheehan
5. Natalie Mack
6. Raylene Leadbeater
7. Marissa Rodriguez
8. Jordan Fjellner
9. Amanda Diep
10. Christine Thorne
Top 5 qualify for Nationals

Tier 2 Bikini Medium
1. Kristine Carr
2. Aman Takhar
3. Tiffany Peterson
4. Karen MacDonald
5. Olivia Bordin
6. Janice Eno
7. Shegra Mangal
8. Brittany Warner
9. Cheyene Tosczak
10. Jordan Scheelar
10. Ashley Guild
10. Dana Robinson
Top 5 qualify for Nationals

Tier 2 Bikini Tall
1. Caitlyn Pyke
2. Abigail Graalman
3. Michelle Kruk
4. Leah Moser
5. Rebecca Thompson
6. Carrie Keller
7. Cory Burdock
8. Kirsten Bristowe
9. Andrea Kennedy
10. Melissa Kiehn
Top 5 qualify for Nationals


Women's Physique

1. Jenn Streeter
2. Tara Miller
3. Sunita Chafekar
4. Angela Dupuis
5. Ceejay Byam
6. Charlene Lindsay
7. Penny Davis
8. Tracy Ord
9. Brooke Shannon
Top 10 qualify for Nationals
Men's Bodybuilding

Bantamweight
1. Daniel Carlson
2. Ernesto Godinez
3. Matt Klassen
Top 5 qualify for Nationals

Lightweight
1. Reed Moser
2. Cory Comeau
3. Todd Lang
4. Vic Cheema
5. Danny Premakumaran
6. Edmund Hayford
7. Olawale Tijani
Top 5 qualify for Nationals

Welterweight
1. Darryl Boivin
2. Bradley Brenneis
3. Ken Gibbs
Top 5 qualify for Nationals

Middleweight
1. Chris McAllister
2. Mike Coughlin
3. Devon Chaluk
4. Lloyd MacNeil
5. Marco Macedo
6. Cody Williams
7. Bradley Bourgeois
Top 5 qualify for Nationals

Light-Heavyweight
1. Riley Janzen
2. Stephen Sacrey
3. Jerome VanBrabant
4. Ryan Quinn
5. Vince Wiese
6. Jody Froude
7. Christien Venardos
Top 5 qualify for Nationals

Heavyweight
1. Reese Courtemanche
2. Terry Senyk
3. Eric Ginn
4. Jeffrey Morin
5. Tim DeMarco
6. Andrew Baker
Top 5 qualify for Nationals

Super-Heavyweight
1. Ryan Fleiger – OVERALL WINNER
2. Dustin Gruninger
Top 5 qualify for Nationals


Couple's Bodybuilding

1. Becky/Mitch Gour