2011 Donna and Brian Logue Provincial Bodybuilding Competition

return to competitions page


Women's Figure

Short Tier 2
1. Jennifer Gaze – OVERALL WINNER
2. Katrina Kocielska
3. Taryn Laskey
4. Mary Carriedo
5. Terra Taylor
6. Linsay Sunderland
7. Chantel Grenzberg
8. Lorna Shanks

Medium Tier 2
1. Audrey Pigeon
2. Shannon Merrill
3. Kim Gramlich
4. Angela Chiodi
5. Tara Miller
6. Shannon Cameron

Medium-Tall Tier 2
1. Charlene Gilbert
2. Jennifer Fleiger
3. Samantha Yonev
4. Stacey Hannay
5. Cara Dunser
6. Nicole Shupenia
7. Dena Lupaschuk
8. Adaleta Ramic
9. Leanne Pittman
10. Rachel Spirig
11. Tamara Peters

Tall Tier 2
1. Lindsay Orange
2. Tracey Rice
3. Joelle Dionne
4. Jacqueline Montain
5. Oriana Kononchuk
6. Nicole Mazoleski
7. Kim MacLean
8. Tina Kelly
9. Dayna Mitchell


Women's Bodybuilding

Women's Light Bodybuilding
1. Jessica Pagsisihan – OVERALL WINNER
2. Lily Churchill
3. Kyla Schamahorn
4. Becky Gour
5. Tammy Langille
6. Nicole McLeod
7. Katherine Barnes

Women's Middleweight Bodybuilding
1. Tamara Qureshi
2. Brandi Burns
3. Kathy Holmes
4. Amanda Lau
5. Liza Miranda

Women's Heavyweight
1. Heather Lausen
2. Denise Knorr
3. Amanda Simpson
4. Samantha Stanley
5. Renae Gibson
6. Jacqueline Doucette
7. Carly Smart


Women's Bikini

Bikini Short
1. Amanda Mandley – OVERALL WINNER
2. Avril Stead
3. Brittney MacDonald
4. Cathy Norris
5. Tanya Bossel
6. Alourdes Eserve
7. Erin Miller
8. Shaundra Ghazar
9. Kelli Harris
9. Vanessa Lebraseyr-Rheault
10. Brandy McKenzie

Bikini Medium
1. Jenna Hirsch
2. Bobbie House
3. Ashley Harbour
4. Sandy Appell
5. Raveigh Reynolds
6. Michelle George
7. Cheryl Antos
8. Louisa Zylstra
9. Kandal Leonard
10. Janelle Burton
11. Rohani Lim
12. Teresa Nitti
13. Dawn Reashore
14. Candace Bradbury
15. Natasha Kalinchuk
16. Dominique Baron
16. Sunni-Paige Howdick
16. Katey Smith
16. Samantha Lunny
16. Meghan Malech
16. Reese Miranda
16. Jenn Shaw
16. Jennifer MacNeil
16. Ni cola Irwin
16. Kirsten Johnson
16. Catherine Watson
16. Sherry Bonarek

Bikini Tall
1. Emily Adams
2. Carrie Dziadyk
3. Kerri Keller
4. Lindsey Nikiforuk
5. Kyla Donecz
6. Abigail Graalman
7. Heidi Smith
8. Cory Burdock
9. Amanda Fahlman
10. Chantel DeBoer
11. Carolyn Benesocky
12. Gillian Veenstra
13. Amy Halushka
14. Nikki Boyko
15. Cheryl Bend
16. Katie Mundorf
16. Tara Newbigging
16. Michele McKinnon
16. Kayla Gabruch

Men's Bodybuilding

Bantamweight
1. Mark Miller
2. Mike Mazar
3. Aaron Farn
4. Jose Cruz

Lightweight
1. Maurice Levy
2. Matt Mounteer
3. Daniel Beaupre
4. Dallas Madson
5. Brenden Hebert
6. Jason Moore

Welterweight
1. Eddy McLean
2. Roger Sutherland
3. Brad Lausen
4. Devin Chaluk
5. David Hurley
6. Darryl Boivin
7. Wes Arsenault
8. Dennis Gonzales
9. Jonathan Holwell

Middleweight
1. Ryan Moser
2. Ryan Waywood
3. Fred Sirett
4. Sean McRae
5. Jeff Lingard
6. Nick Horvath
7. Bradley Brenneis
8. Chad Remus
9. Emelito Cantos

Light-Heavyweight
1. Robert Chalifoux – OVERALL WINNER
2. Jan Hnat
3. Darcy Lee
4. Rick Doucette
5. Dino Margaritis
6. Mike Boyle
7. Jeff Mason
8. Alan Dyck
9. Rod Stafford
DNF Brent Tiessen

Heavyweight
1. Wayne Jacobson
2. Doug Ewasiuk
3. Robert Dul
4. Anton Timoshin
5. Ryan Glasser
6. Russ Van Ee
7. Mahmoud Choukair
8. Aaron Wiebe
9. Brent Grebinsky
10. Yonni Wall
11. Jody Froude

Super-Heavyweight
1. Terry Thorpe
2. Wes Borland
3. Dustin Gruninger


Couple's Bodybuilding

1. Bobby Tang & Amanda Lau