2010 Southern Alberta Championships

Get the Flash Player to see this player.
return to competitions page


June 19, 2010
Archie Boyce Theater
Calgary, AB

Click here to order your DVD

http://www.sightnsounds.net


Men's Overall Champion: Ryan Waywood
Women's Overall Fitness Champion: Noelannah Neubauer
Women's Overall Figure Champion: Jacqi Kirk
Women's Figure

Masters 35+
1. Leeann Royle
2. Jennifer Flontek
3. Shelley Verdenhalven
4. Collette Szyptma
5. Andrea Myhr
6. Jodie Mohr
7. Tara Miller
8. Shoshana Assaraf-beihse
9. Janet Arnell
10. Stacey Hannay
10. Carol Richardson
10. Va Keats
10. Tammy Langille
10. Jennifer Petitclerc
10. Joanne Fuhrmann
10. Katherine Balbar
10. Ashton Ackerman
10. Valerie Bartel
10. Tammy Schermerhorn
10. Shauneen Wilson
10. Beth Cote
10. Karen Pollock
10. Lisa Nyuli
10. Kristine Siverston
10. Karen Freiman

Masters 45+
1. Patricia Hannas
2. Janet Arnell
3. Kim Maclean
4. Carol Richardson
5. Kelly Reeves
6. Ashton Ackerman
7. Val Keats
8. Katharine Balbar
9. Beth Cote
10. Katherine Barnes
10. Karen Freiman

Short
1. Shelley Verdenhalven
2. Sarah Senuik
3. Linsay Sunderland
4. April Preeper
5. Tammy Lee
6. Jennifer Paul
7. Mary Carriedo
8. Jody Thacker
9. Katherine Barnes
10. Ashley May

Medium
1. Jacqi Kirk
2. Samantha Yonev
3. Jessica Mercereau
4. Monique Kabel
5. Leanne Pittman
6. Andrea Myhr
7. Shoshana Assaraf-Beihse
8. Candace Ellen
9. Janet Arnell
10. Candace Fediuk
10. Joanne Fuhrmann
10. Patricia Maciel
10. Katharine Balbar
10. Heather Friesen
10. Tammy Langille
10. Kristi Czank
10. Shauneen Wilson
10. Tammy Schermerhorn
10. Melissa Martinez
10. Amy Richardson
10. Tamsen Chomyk
10. Jaylene de Groot
10. Irwin
10. Janna Henke
10. Joleen Carr
10. Angela Belbin

Tall
1. Shavon Struthers
2. Lucy L'Hirondelle
3. Kailee Ryan
4. Cara Dunser
5. Tamara Peters
6. Tabatha Kirkegaard
7. Jodie Mohr
8. Kelly Reeves
9. Christina Dixon
10. Valerie Bartel
10. Kerri deVries
10. Vanessa Vidic
10. Jessica Hoffarth
10. Ashton Ackerman
10. Christa Kidd
10. Jennifer Petitclerc
10. Carmen Palamarchuk
10. Karen Pollock

Women's Bodybuilding

Lightweight
1. Kathy Krath
2. Barb Travis
3. Teresa Stimson

Middleweight
1. Charmaine Wall

Heavyweight
1. Jenn Streeter

Women's Fitness

Short
1. Carey Leal-Janvier
2. Trina Bancarz

Tall
1. Noelannah Neubauer
2. Noriko Major

Men's Bodybuilding

Men's Lightweight
1. James Leith

Men's Middleweight
1. Gord Henke
2. Petrica Cojocru Marian
3. Sean Hasson
4. Tom Pintaric
5. Chris Worsley

Men's Lightheavyweight
1. Ryan Waywood
2. Henry Goldstein
3. Neil
4. Ryan Moser
5. Miles Assoun
6. Yonni Wall
7. Tom Corah