2006 Alberta Provincial Championships

return to competitions page


Alberta Figure Championships
Edmonton June 24, 2006
Winspear Centre

Men's Overall - Archie Dean
Women's Overall - Cheryl McCarthy
Women's Figure Tier 1 Overall - Melissa Lefebvre
Women's Figure Tier 2 Overall - Lynda Thoresen
Women's Figure - Tier 1

Short
1- Nicole Nielsen
2- Kimberley Amirault
3- Nicki Pimm
4- Cara Jeronimo
5- Terra Taylor
6- Tracy Ord
6- Lisa Edwards
6- Nicole Milligan

Medium
1- Melissa Lefebvre — Overall Figure Tier 1
2- Tina Kellogg
3- Paula Franklin
4- Kimberley Castle
5- Roxanne Symak
6- Heather Baird
7- Amber Forrest
8- Chanell Wood
9- Lynn Trimble
10- Marla Grant
11- Melanie Sabo
11- Olimpia Arguello
11- Krystan Bellows
11- Reese Miranda
11- Elizabeth Yu
11- Deanna Harder
11- Annette Brown
11- Lana Leong

Tall
1- Robin Spence
2- Karma Schopp
3- Melissa Price
4- Barb Koppang
5- Jessica Ritchie
6- Natasha Goodfellow
7- Jennifer Terlecki
8- Joanna Duperron
9- Melanie Moss
10- Jennifer Tomaneik
11- Rachelle Fleurant
11- Maria Ellis
11- Christina Kurylo
11- Shawna l'Hrondelle
11- Janine Bolton
11- Jennifer Lamb
11- Shannon Ellis
11- Cara Phillips
11- Leticia Rodriguez
11- Heather Stubbs
11- Kim Starchuk
11- Chelsea Nypiuk
11- Tamara Fluney
11- Krystal Sekora
11- Dayna Mitchell
11- Allison Krause
11- Deanna Ringland
11- Katherine Ventura

Women's Figure - Tier 2

Short
1- Kimberley Lawson
2- Jessie Walraven
3- Crystal Turner
4- Catherine Aquirre

Medium
1- Lynda Thoresen — Overall Figure Tier 2
2- Lisa Taylor
3- Leah Berti
4- Liz Moran
5- Marnie Reiber
6- Bernie Lee
7- Kim Paziuk
8- Leeann Bourassa
9- Laurie Toews
10- Seema D'Souza

Tall
1- Kyla Kennedy
2- Kylie De Costa
3- Aga Phalen
4- Ara Vandermark
5- Carol Richardson
6- Jacqueline Montain-Vos
7- Karen Gross

Couple's Bodybuilding

1- Mark Stephenson & Kristin Lougheed
2- Henry Goldstein & shawna Markham
3- Arlene Wiebe & Aaron Wiebe
4- Shane Bounds & Tamara Fluney

Senior Women's Bodybuilding

Women's Lightweight
1- Cheryl McCarthy — Overall Women's Bodybuilding
2- Theresa Huarte
3- Barbara Stannard
4- Liza Sunley
5- Gillian Kovack
6- Gina Christante
7- Kari Green
8- Jan Sielski
9- Selena Kiezik

Women's Middleweight
1- Audrey Pigeon
2- Heather McKinnon
3- Christie Ngo
4- Natalie Mulder
5- Brenda Letendre
6- Lori Trudgeon
7- Julie Laprise
8- Chermine Crick
9- Wendy Hallex

Women's Heavyweight
1- Denise Knorr
2- Jessica Chalifoux
3- Angela Shaw
4- Grete Clary
5- Shawna Markham
6- Kristin Lougheed
7- Heather Smith
8- Dusty Sage
9- Lore Schwuchow
10- Barb Hebert

Senior Men's Bodybuilding

Bantamweight
1- Patrick Buhat
2- Geoff Plimbley
3- Jose Cruz
5- Michael Coughlin
6- David Gulde

Lightweight
1- Kelley Gautreau
2- Jared Monkman
3- CraigHallex
4- Hee-Kwon Lee

Welterweight
1 - Emelito Cantos

Middleweight
1- Corey Cameron
2- Greg Taylor
3- Glen Porter
4- Henry Goldstein
5- Mark Hudson
6- Shane Bounds
7- Aaron Weibe

Light-Heavyweight
1- Archie Dean — Overall Men's Bodybuilding
2- Kurtis Bills
3- Gary Neil
4- Claude Royer
5- Rob MacNeil
6- Elliott Taylor
7- Ryan Glasder
8- Brent Schiffner

Heavyweight
1- Mark Stephenson
2- Mike Choukair
3- Troy Trudgeon
4- Ray Shipka