2004 Alberta Provincial Championships

return to competitions page


Edmonton June 19, 2004
Victoria School of Visual and Performing Arts

Men's Overall - Corey Annable
Women's Overall - Jody Wald
Women's Figure Overall - Allison Black
Women's Figure

Short
1- Allison Black
2- Trina Gillis
3- Angela Robinson
4- Patti-Ann Krywulak
5- Trinity Ashmore
6- Delphene Balan
7- Lisa Lattery
8- Monique Royer
9- Peta Wyllie
10- Liz Moran
11- Marie Chan
12- Leeann Bourassa
13- Holly Van Rootselaar
14- Erin Halward
15- Chandrea Arken
16- Louise Hesse

Tall
1- Heather Alexander
2- Jamie Senuk
3- Tamara Regenwetter-Gawlik
4- Lise Paradis
5- Lisa Pietruch
6- Nathalie Cochrane
7- J-me Hannay
8- Kyla Kennedy
9- Amanda Villeneuve
10- Christie Belbeck
11- Amery Clark
12- Maria Koch
13- Carla Ramsay
14- Jennifer Robinson
15- Seema D'Souza
16- Tennille Barber
17- Michelle Elliot
18- Wendy Faccio
19- Kelly Applebee
20- Janine Walinski
21- Kylie Morris
22- Kim Tennant
23- Christie Ngo
24- Suzanne Wurz
25- Cheryl Rosenberger
26- Cheryl Myshak
27- Dana Osadchuk
28- Lisa Ford
29/30- Andrea Manifold
29/30- Tara Crittenden
31- Alex Young
32- Heike Anischenko
33- Ernsline Adolphe
34- Andrea Esteves
35- Angelique Simmonds
36- Sandy Coutts
37- Leah Ninowsky

Couple's Bodybuilding

1- Glen Johansen & Trina Gillis
2- Troy and Lori Trudgeon

Senior Women's Bodybuilding

Women's Lightweight
1- Carmen Tocheniuk
2- Natalie Favreau-Paterson
3- Leslie Epp
4- Sharmin Hislop
5- Shara Vigeant
6- Mitzi Cormack
7- Monique Ulliac
8- Kari Green
9/10- Claire Callbeck
9/10- Kari Berridge

Women's Middleweight
1- Jody Wald
2- Grete Clary
3- Jill St. Laurent
4- Lynda Thoresen
5- Denise Knorr
6- Mirna Cruz
7- Maryam Hamde

Women's Heavyweight
1- Daphne Madigin
2- Christina Thomas
3- Lori Trudgeon
4- Janis Jowsey
5- Rae-Lynn Goss
6- Heather Smith
7- Wolf Fazikas

Senior Men's Bodybuilding

Bantamweight
1- Pat Lessard
2- Duke Lam
3- Christopher Gagne
4- Anthony Greening
5- Corey Knapp
6- Nathan Cousineau
7- Dave Betke

Lightweight
1- Tim Connah
2- Cory Dalton
3- Chantha Bun
4- Iram Islam
5- Larry Newhook
6- Jeff Ward
7- Scott Randall

Welterweight
1- Jared Bruce
2- Yvan Lemire
3- Adam Biglin
4- Scott Olinski
5- Shane Bounds
6- Emilito Cantos

Middleweight
1- Jody Froude
2- Brendon Dobbins
3- Ray Shipka

Light-Heavyweight
1- Andersen Alder
2- Glen Johansen
3- Troy Trudgeon
4- Brad Betson
5- Ian Diack

Heavyweight
1- Corey Annable
2- Ian Hunter
3- Mike Macleod
4- Matt Clary
5- Sean Grosy
6- Colin Anderson
7- Kent McCulloch